Yeşilçam filmlerini aratmayan olay… İş insanının geçmişte yaşadığı aşktan olan çocuğu 1 milyar liralık servete ortak çıktı

İzmir’de Sefehisar’ın eski Belediye Başkanı Hamit Nişancı’nın arazi zengini babası Turgay Nişancı, 3 sene önce 83 yaşındayken hayatını kaybetti.

Sabah gazetesinden Ceyhan Torlak, Türkiye gündemine oturan bu ilginç davayla ilgili olayın kahramanları anne Mükerrem Sakarya ile oğlu Recep Nişancı ile konuştu.

Turgay Nişancı’yı çok sevdiğini söyleyen Mükerrem Sakarya, “Benle görüşürken aynı köyden Gülseren ile duygusal ilişki kurmuş. Ben bunun farkında değildim. 17 yaşındayken hamile kaldım. Bana evleneceğimizi söylemişti. Turgay’ın halası Emine Nişancı ile eniştesi Hamit Nişancı çok zengindiler. Çocukları olmuyordu. 2.5 yaşında Turgay’ı evlatlık olarak aldılar. Kendi nüfuslarına geçirdiler. Onların baskı kurdu. Emine Nişancı, ‘Eğer Gülseren ile evlenirsen. Bütün mallarım senin olur” demesi üzerine benden ayrıldı. Gülseren ile evlendi. Turga, oğluna Hamit, kızına da Emine ismini koydu” dedi.

“ADALET GEÇ DE OLSA YERİNİ BULACAK”

Hamile olarak terk edilince akıl hastanesine düşmek üzere olduğunu söyleyen Mükerrem Sakarya, “Yaşadığım hayal kırıklığı ile akıl hastanesine yatacaktım. Ancak ailem ‘akıl hastanesi olmaz. Biz bakarız’ deyip beni oraya bırakmadılar. Bir süre tedavi gördüm. İyileştim. 17 Aralık 1964’te oğlumu dünyaya getirdim. Oğluma Yüksel ismini verdi. Ancak Turgay ona Recep diye seslenirdi. İsmini sonradan Recep olarak değiştirdi. Daha sonraki yıllarda evlendim. 2 çocuk daha sahibi oldum. O dönemde savcılığa suç duyurusunda bulundum ancak 6 aylık yasal süreç geçtiği başvurum reddedildi” dedi.

Kendisine yıllarca yapılan haksızlıkların oğluna da yapıldığını anlatan Mükerrem Sağlam, “Kucağımdaki bebekle adliyeye gitmeye başladım. 59 yıllık hukuk mücadelemi şimdilerde oğlum sürdürüyor. Adalete güveniyorum. Geç de olsa yerini bulacak” dedi.

Taksicilik yaparak geçimini sağlayan Recep Nişancı, “Annemin kucağında adliyeye girdim ve 59 yıldır mahkemeden mahkemeye koşturuyorum. Hakkımı arıyorum. Babama ait 14 adet kupon araziyi başkalarının üzerine geçirdiler. Kalan malları kurtarmaya çalışıyoruz” dedi.

“BİR MANDALİNA BİLE YİYEMEDİM”

Ölene kadar babasıyla görüşüp ona sarılmak istediğini söyleyen Recep Nişancı, “Ancak beni eve sokmadılar. Kardeşlerime sarılmak istiyorum. O da olmuyor. Babamı çok sevdiğim için oğluma da babamın ismi olan Turgay adını verdim. Babam hayattayken kendi ismini taşıyan torununun sünnet düğününe aile baskısından dolayı gidemedi” dedi.

Recep Nişancı, “Babamı ölüm döşeğinde bile görmeme izin vermediler. Babamı ziyaret etmek istediğimde kapıdan içeri almadılar. Cenazesine katılabildim. Vasiyetnamenin de baskıyla yaptırıldığını düşünüyorum. Babamın binlerce dönüm bahçesi var. O bahçelerden oğlu olarak 58 yıldır bir tane bile mandalina yiyemedim” diye konuştu.

Seferihisar Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yeniden açılan davada, Adli Tıp Kurumu’nda yapılan DNA testi sonucu Turgay Nişancı’nın, Recep Nişancı’nın babası olduğu ortaya çıktı. Kararın ardından Recep Nişancı Turgay Nişancı’nın 34 taşınmazın yer aldığı 1 milyarlık servete ortak oldu. Turgay Nişancı’nın ölümünün ardından Seferihisar Sulh Hukuk Mahkemesi’nde 2006 ve 2016 yıllarında 2 vasiyetname hazırlandığı ortaya çıktı. Vasiyetnamelerde, Recep Nişancı’ya mirastan pay verilmediği belirlendi.

1 MİLYON 600 BİN LİRALIK BORÇ

Bunun üzerine Recep Nişancı ve avukatı Seferihisar Sulh Hukuk Mahkemesi’ne vasiyetnamenin iptali için dava açtı. İptal davası sürerken, Recep Nişancı, bankadan evine gelen 1 milyon 600 bin liralık borç tebligatı ile büyük şaşkınlık yaşadı.

Nişancı, Turgay Nişancı’nın diğer çocuklarının kurduğu şirket üzerinden bankadan kredi çekildiğini, bu krediler için de Turgay Nişancı’ya ait bazı arazilerin ipotek edildiğini, yasal varis olması nedeniyle borcu ödemekle yükümlü tutulduğunu öğrendi.

Babası Turgay Nişancı’dan kalan 34 taşınmazın keşfi için mahkemeye 30 bin lira gibi rekor tutarda keşif harcı yatırdı. Turgay Nişancı’nın 34 taşınmazı arasında sadece bir tane arazinin uzunluğunun 3.5 kilometre olduğu öğrenildi.

Recep Nişancı, önümüzdeki günlerde mirası kendisinden kaçırdığı iddiasıyla 3 kardeşine mirastan mal kaçırma olarak da bilinen “muris muvazaası nedeniyle iptal davası” açmaya hazırlanıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x