212 Photography İstanbul başlıyor

Bu yıl 6’ncı kez düzenlenecek 212 Photography İstanbul, fotoğrafın yanı sıra farklı disiplinlerin de içinde olduğu kapsamlı programıyla 5-15 Ekim 2023 tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada’da, İstanbul’un farklı mekanlarına izleyicilerle buluşuyor.

2022 yılını 70 binin üzerinde ziyaretçi ile kapatan 212 Photography Istanbul, bu yılki programıyla, İstanbul’un 20’ye yakını mekanına yayılacak. Program kapsamında sergilerin yanı sıra atölye, söyleşi, film gösterimleri ve konserler de yer alacak.

Program kapsamında, Daniëlle van Zadelhoff, Éva Szombat, Rob MacInnis, Floriane de Lassée ve Mous Lamrabat’ın solo sergilerinin yanı sıra, MSGSÜ Tophane-i Âmire Kültür ve Sanat Merkezi’nde, koruma alanlarında yaptığı çekimlerle hayvanların ve doğanın dünyasına ışık tutan Nick Brandt, St. Benoit Kilisesi’nde ise Jules Verne’in hayal dünyasından ilham alan, yeraltına, uzay boşluğuna ve deniz altına yolculuk yaparak, ziyaretçilerin kendi evrenlerini sorgulayacağı “Neredeyiz?” sergisi gerçekleşecek.

Taksim Sanat’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel hazırlanan, dönemin öncü kadınlarına ve İstanbul’da sosyal hayatın içinden kadınlara dair arşivsel fotoğraflardan oluşan “Birbirimize Rastladık” sergisi, Institut Français’te Fransız sinemasının “Yeni Dalga” döneminin öncü ismi Jean-Luc Godard anısına düzenlenecek film gösterimleri ile Raymond Cauchetier ve Georges Pierre’in Godard filmlerini kayıt altına aldığı fotoğraflarını içeren sergi, festival programı dahilinde görülebilecek.

Müze Gazhane’de, yeni teknolojiler eşliğinde fotoğrafın değişimi ve dönüşümünü irdeleyen “Gerçeklikten Foto Gerçekliğe”, doğayla kurduğumuz ilişkiyi sorgulayan “Yaban Güllerinin Büyüdüğü Yerde” sergisi ile Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren parlayan müzik sektöründen nostaljik konser anılarının bulunduğu “Kayıtlı Hafıza” başlıklı tematik sergiler yer alacak. Yeldeğirmeni Sanat’ta ise sanat tarihinden öne çıkan eserleri yapay zeka yardımı ile yeniden yorumlayan Wolfe von Lenkiewicz’in dikkat çeken çalışmaları izleyiciyle buluşacak.

Sergi mekanlarının yanı sıra, kamusal alanları da sanat ile karşılaşma duraklarına dönüştürme amacını önemseyen 212 Photography Istanbul’un altıncı senesinde, farklı bir yaklaşım ile Moda İskelesi’nde denizin üzerinde yüzen bir fotoğraf seçkisine ve meydanlarda artırılmış gerçeklik teknolojisi ile var olan büyük ölçekte heykellere rastlanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x