Bakanlık, 80 milyar liralık vergi kaybı nedeniyle bankacıların talebini reddetti

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bankacılık sektörünün ‘reel olmayan kârlar’ üzerinden değerlendirilmemek için enflasyon muhasebesine dahil olma talebini, 80 milyar liraya kadar hesaplanan vergi geliri kaybını gerekçe göstererek reddetti.

Reuters’a bilgi veren iki bankacılık kaynağı sektörün enflasyon muhasebesinin dışında kalmamak için Hazine’den talepte bulunduğunu ancak taleplerinin reddedildiğini söylediler.

“Enflasyon düzeltmesi”

Türkiye’de son iki yılda yüzde 85’in üzerine kadar çıkan yüksek enflasyon, yeni ekonomi yönetimini, ‘enflasyon muhasebesi’ne itti. ‘Enflasyon muhasebesi’yle, Türkiye gibi yüksek enflasyonlu ekonomilerde faaliyet gösteren şirketlerin finansal tablolarının mevcut ekonomik koşullar sebebiyle ne kadar kayıp veya kazançla karşı karşıya kaldığı hesaplanıyor.

Türkiye’de uygulanacak enflasyon muhasebesi, işletmelerin mali tablolarında enflasyon nedeniyle ortaya çıkan bozulmayı düzeltmeyi amaçlıyor.

Ülke genelinde enflasyon düzeltmesine yıl sonunda geçilecek ve 2024-2026 yıllarında geçerli olacak. Hazine, 2027’den itibaren ise enflasyon muhasebesine ihtiyaç kalmayacağını öngörüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen ay sonunda bankacılık sektörü hariç tutularak enflasyon muhasebesine geçmeyi planladıklarını söylemişti.

Bu açıklamanın ardından bankalar ise Hazine’den yüksek enflasyon karşısında “gerçek olmayan kârlar üzerinden değerlendirilmemek için” enflasyon muhasebesinin kendi bilançolarına da uygulanmasını istemişlerdi.

‘Vergi kaybı’ gerekçesi

Reuters’a bilgi veren bir bankacılık kaynağı, “Enflasyon muhasebesine diğer sektörler gibi 2024’te geçilmesi için Hazine’den talepte bulunduk ancak vergi gelir kaybı nedeniyle olumlu yanıt alamadık” dedi. Kaynak, Hazine’nin sektöre “70 milyar liralık vergiden vazgeçmeyi gözardı edemeyiz. Bu yüzden bankaların enflasyon muhasebesini uygulamasının mümkünatı yok” yanıtını verdiğini söyledi.

Konuya yakın bir başka kaynak da 78 milyar TL civarında hesaplanan vergi geliri kaybının finans sektörünün enflasyon muhasebesine geçmemesi yönündeki kararın ana nedeni olarak ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x