Starlink’ten halka arz haberi

Bloomberg’in haberine göre, SpaceX, hızla büyüyen Starlink uydu şirketini 2024’ün sonlarına doğru ilk kez halka arz etmeyi müzakere ediyor.

Görüşmelerin özel olması nedeniyle kimliğinin açıklanmasını istemeyen kaynak, hazırlık olarak SpaceX uydu biriminin varlıklarının, nihayetinde halka arz edilecek olan ve tamamen sahip olunan bir yan kuruluşa taşındığını söyledi.

Henüz nihai bir karar verilmedi ve SpaceX’in bu birimi elinde tutması da mümkün. Kaynaklar, listelemenin 2025’e ertelenebileceğini de söyledi.

Şirketin resmi adıyla Space Exploration Technologies Corp.’un bir temsilcisi, yorum talebine yanıt vermedi.

SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk, yıllardır Starlink’in halka arz edileceği ihtimalini dile getiriyordu, ancak arzın zamanlaması belirsizdi.

Öte yandan Musk geçen yıl çalışanlarına halka arzın yıllarca gerçekleşmeyebileceğini de söylemişti; ancak bu iş son zamanlarda yükselişe geçti.

Bloomberg News’in 6 Kasım’da bildirdiğine göre SpaceX, Starlink’in gelecek yıl toplam satışlarının 10 milyar dolar civarında olmasını, roket fırlatma işini gölgede bırakmasını ve toplamın üçte ikisini oluşturmasını bekliyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x