Telefonda kelime oyunları oynayanlar için kötü haber

Görünüşe göre The Times son zamanlarda Wordle’deki taklitlerin sayısını azaltmaya çalışıyor ve geliştiricilerine DMCA yayından kaldırma bildirimleri gönderiyor. 404 Media’nın bildirdiği üzere, haber kuruluşunun gönderdiği son duyuru, yalnızca hedef oyunun kendisini değil aynı zamanda binlerce başka alternatifi ve yan ürünü de ortadan kaldırabilir.

The Times’ın en son DMCA bildirimi, “Reactle” adlı bir Wordle klonunun arkasındaki kişi olan Chase Wackerfuss’a karşı sunuldu. Yayın, bildiriminde GitHub’un ihlalde bulunan depoyu ve buna dayalı yüzlerce depoyu silmesi gerektiğini söyledi. Wackerfuss zaten Reactle’ın GitHub sayfasını kapatmıştı; 404 Media’ya bunun New York Times ile hukuki bir savaşa girmeye değmeyeceğini söyledi ve depoları sildi.

Telefonda kelime oyunları oynayanlar için kötü haber

Ancak yayına göre, kaldırılmadan önce 1.900 kez indirildi ve Wordle’ın düzinelerce farklı dilde versiyonlarının yanı sıra çeşitli değişikliklere sahip yan ürünler oluşturmak için kullanıldı. Bu yan ürünlerden bazıları Wordle’ı bulmacalara ve iki oyunculu oyunlara dönüştürürken, diğerleri onu harfler ve kelimeler yerine emoji ve diğer simgeleri kullanan tahmin oyunlarına dönüştürdü.

The Times’ın Reactle’a gönderdiği yayından kaldırma talebine dayanarak gazete, Wordle adının yanı sıra mekaniğinin de sahibi olduğunu iddia ediyor. “The Times’ın Wordle telif hakkı, 5×6’lık ızgara, doğru tahminleri gösteren yeşil döşemeler, doğru harfi ancak kelime içindeki yanlış yeri gösteren sarı döşemeler ve ızgaranın hemen altındaki klavye gibi son derece popüler oyununun benzersiz unsurlarını içerir. Bu oyun tam olarak depoya kopyalanıyor ve sahibi diğerlerine oyunu nasıl sonlandıracaklarını ve aynı kelime oyununu nasıl yaratacaklarını öğretiyor.” Bununla birlikte, Wordle’un oldukça basit bir önermesi olduğu düşünüldüğünde bu yayından kaldırma isteği muhtemelen klonlar ve alternatifler için son anlamına gelmeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x