Türkiye’de oyun sektörüne yatırımlarını sürdüren APY Ventures, sektörün önde gelen oyun ekosistemi DIGIAGE’e 500 bin dolar yatırım yaptı

2019 yılında Bilişim Vadisi çatısı altında faaliyetlerine başlayan Dijital Oyun ve Animasyon Kümelenme Merkezi (DIGIAGE) bugüne kadar düzenlediği 8 oyun geliştirme kampında binlerce gence oyun sektörünün kapılarını araladı. DIGIAGE, APY Ventures Bilişim Vadisi GSYF’den 500 bin dolar yatırım aldı.

Dünya video oyun pazarı 2023 yılı itibariyle 250 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Önümüzdeki yıllarda daha da büyümesi beklenen bu sektör, pek çok ülke için hayati öneme sahip. Türkiye de bu pazarda yerini sağlamlaştırmak için özellikle son 5 yılda ciddi atılımlar gerçekleştirdi. Birçok kuluçka merkezi ve yatırım fonu odağına oyun sektörünü aldı. Bu merkezlerin en önemlilerinden birisi de Bilişim Vadisi’nde yer alan ve Ocak 2023 yılında Bilişim Vadisi’nin spin-off şirketi olarak şirketleşme çalışmalarını tamamlayan DIGIAGE olarak öne çıkıyor.

“DIGIAGE Türkiye’nin en büyük oyun ekosistemi olmak için yola çıktı”

 Türkiye’de oyun sektörünün geldiği nokta ve DIGIAGE tarafından yapılan çalışmalara dair bilgiler aktaran Bilişim Vadisi Genel Müdürü Erkam Tüzgen “Oyun sektörü tüm dünya için stratejik bir alan haline geldi. Bizler de bu bilinçle yola çıkarak Türkiye’nin en büyük oyun ekosistemini inşa etme iddiamızı gerçekleştirmek için çalışıyoruz. 2019 yılında başlayan yolculuğumuzda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da desteğiyle binlerce gencin hayatına dokunduk ve onların oyun sektöründe yerini almasını sağladık” dedi.

DIGIAGE APY Ventures’tan aldığı yatırımla erken aşama yatırımlar gerçekleştirecek

 Oyun şirketi kurmak isteyen gençlere muhasebe, hukuk, finans ve girişimciliğe dair tüm destekleri sunuyor. Sadece eğitim vermekle kalmıyor aynı zamanda onların ofisi başta olmak üzere birçok fiziki ihtiyacı için de çözüm üretiyor. APY Ventures’tan aldığı yatırım ile DIGIAGE kamplarına ve programlarına katılan ekipler başta olmak üzere erken aşama yatırımlarını gerçekleştiriyor olacak. Yatırımlar sayesinde kurulan şirketler yarın milyarlarca dolar değerlemeye sahip unicornlar haline geleceğine inanan DIGIAGE, önümüzdeki günlerde gerçekleştirdiği erken aşama yatırımları duyuracak.

DIGIAGE’e yaptıkları yatırımla yüzlerce erken aşama oyun stüdyosuna da katma değer yaratacaklarını belirten APY Ventures Fon Yöneticisi Mustafa Keçeli “Türkiye, oyun dikeyinde fark yaratan global oyuncular yetiştirmeye devam ediyor. Biz de bu alandaki fırsatları değerlendirmeye ve global çapta başarılara imza atacak girişimlere yatırım yapmaya devam ediyoruz. İlerde çok sayıda başarılı oyun geliştireceğine inandığımız ekipler adına oldukça heyecanlıyız” dedi.

“8 oyun geliştirme kampında binlerce oyun geliştirici yetiştirdik”

 Düzenledikleri oyun kamplarına dair detayları aktaran DIGIAGE Direktörü Emre Yıldız “2019 yılında Oyunla Gelecek ekipleri ile başlayan ve her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen oyun geliştirme kamplarına 71 ayrı şehir ve 30 ayrı ülkeden 18 binin üzerinde başvuru yapıldı. Çevrim içi olarak 3200 ve fiziki olarak 1440 genç, bu kamplara katılarak oyun geliştirme süreçlerini deneyimledi. DIGIAGE Oyun Geliştirme Kampları sonucunda gençler; kodlama, senaryo, tasarım ve ses olmak üzere alanında uzman 80 mentor ve 50 eğitmenle multidisipliner bir eğitim sürecinden geçiyor” diyerek sözlerini noktaladı. Oyun sektörüne girmek isteyen 18-30 yaş arası herkes web sitesi üzerinden DIGIAGE programlarına başvuru yapabiliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x