Yıl: 1958…Yabancı öğrenci değişim programında bir Türk’ün konuşması gündemde

Ön yargı üzerine konuşulan forumda İzlandalı genç konuşmacı Björn Fridfinnsson’ın Türkler hakkında korkusunu anlatarak, ‘Küçükken tanrıya ‘Beni Türkler’den koru’ diyerek dua ederdim’ demesi üzerine forumu yöneten moderatör Türk katılımcı Önder Güler ve Yunan katılımcı Angeliki Laiou’yu çağırdı. Önder Güler konuşmasına, ‘Biz Türkler, diğer ülkelerin Osmanlı İmparatorluğu ve Modern Türkiye arasındaki farkı görmelerini çok isteriz’ diyerek başladı. Genç konuşmacı Güler, Yunan konuşmacıya dönerek aynı şeyi Yunanistan’ın yapıp yapmadığı sorusunu yöneltti.

Laiou, Türklerin kabalığından bahsederek, 400 yıl boyunca Osmanlı’nın işgaline rağmen ayakta kalan milletini savundu. O zamanlar 18 yaşında olan Türk konuşmacı Önder Güler ise bu durumu, ‘Bizim daha büyük ülkelerle daha büyük sorunlarımız var. Dolayısıyla ülkemizde Yunanistan’a karşı aynı tür önyargılar pek duymuyoruz. Bizim en büyük problemimiz bugün tüm özgür dünyanın en büyük sorunu olan insanlarla. Ayrıca dediğine göre 400 yıldan fazladır ülkenizi işgal altında tutarak uygarlığınızı mahvetmişiz. Ama dikkat çekmek isterim ki, eğer Osmanlı İmparatorluğu size din özgürlüğü ve medeniyetinizi koruma özgürlüğü vermeseydi bugün bu şekilde konuşamazdınız. Çünkü orada Yunan milleti diye bir şey olmazdı” dedi.

Aradan geçen 66 yıl sonra tekrar sosyal medyada gündeme gelen forumda Önder Güler’in yapmış olduğu konuşma dikkat çekti. Sosyal medya kullanıcıları New York’da katıldığı forumda gülümser yüz ifadesiyle savlarını sunan genç Türk’ün son halini merak ederek araştırmaya başladı. Ekşi Sözlük’te yazarlardan biri ise Önder Güler’in Amerika’nın Ohio kentinde yaşamaya devam ettiğini, kendi işini kurduğu bilgisine ulaştı.

Yanında konuşmacı olan İzlandalı Björn Fridfinnsson’un İzlanda Dışişleri Bakanı olduğunu, Yunan konuşmacı Angeliki Laiou’nun ise Yunanistan’da siyasete atıldıktan sonra Amerika’da bulunan Harvard Üniversitesi’nde akademisyenlik yaptığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x